حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

آخرین شام مرد یخی غذایی پر چرب بوده است

102495559 sample 1

اندازه فونت:

 به تازگی معده مرد یخی که سال 1991 پیدا شده است، کشف شد و محققان محتویات داخل معده آن را بررسی کرده‌اند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، محققان دریافتند آخرین شامی که اوتزی، مرد یخی صرف کرده از چربی بز وحشی، گوشت گوزن قرمز، نوعی گندم دوران باستان و برگ سرخس سمی تشکیل شده است.

مرد یخی 5300 سال پیش در یخچال‌ها مرده است و بدن وی در طول هزاران سال سالم در بین یخ‌ها مانده تا اینکه سال 1991 در یخچال سیمیلاون در مرز ایتالیا و اتریش پیدا شد.

دانشمندان تحقیق کرده‌اند که 50 درصد غذای اوتزی از چربی تشکیل شده که خیلی بیشتر از 10 درصد چربی غذاهای فعلی است.

محققان در انجمن بولزانو ایتالیا معتقدند که با توجه به ارتفاع منطقه‌ای که اوتزی در آن شکار می‌کرده، به چنین رژیم غذایی نیاز داشته و بهترین راه دریافت این انرژی لازم همین چربی بوده است.

محققان معتقدند که چربی داخل معده از لبنیات نبوده بلکه از چربی نوعی بز وحشی که در کوه‌های آلپ زندگی می‌کرده، بوده است.

معده این مرد یخی به تازگی به طرز عجیبی پیدا شده چون به دلیل شکل مومیایی این معده در جای خود قرار نداشته است.

دکتر ماکسنر از انجمن بولزانو ایتالیا در این باره می‌گوید، رژیم غذایی این مرد ترکیبی متعادل از کربوهیدرات، پروتئین و چربی بوده و جالب اینکه میزان چربی آن را هضم کرده است. وی می‌گوید با تصور اینکه نمک وجود نداشته می‌توان تصور کرد که گوشت و چربی با هم و به این شکل مزه خوبی نداشته است.

اوتزی در هنگام مرگ به بیماری گرفتگی عروق و شریان مبتلا بوده است. وی احتمالا در جنگ یا درگیری کشته شده زیرا در بدن این مرد یخی جاهای زخم دیده شده و تبر مسی‌ای نیز همراه داشته است.

به دلیل کشف نوعی گیاه سرخس در معده اوتزی، احتمالا او داروهای گیاهی مصرف می‌کرده است. ضمن اینکه گمان‌ها بر این است که احتمالا غذای خود را لای برگ‌ها پیچیده و به طور اشتباه نوعی سم را خورده است. گوشت شکاری که این مرد یخی خورده گوشت تازه بوده است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین